A VILÁGJÁRVÁNY ÉS AZ ETIKUS DIVATIPAR

„Az etikus divatiparnak is alkalmazkodnia kell a világjárványhoz”, mondta Vulfran de Richoufftz. A PANAFRICA egyik alapítója a francia RFI rádiónak nyilatkozott a COVID-19 járványhelyzet etikus divatiparra gyakorolt hatásairól. A főleg Afrikában tevékenykedő francia kisvállalkozást ugyanis jelentősen érintették az elmúlt hónapok történései. A PANAFRICA cipők előállítási láncolata néha megszakadt, az így kialakult helyzetre ezért megfelelő választ kellett találniuk.

A rádiónak nyilatkozó Vulfran őszintén mesélt a járványhelyzet miatt előállt problémákról. Elmondta, hogy a PANAFRICA-nak számos kihívással kellett szembenéznie az elmúlt időszakban, mivel a PANAFRICA cipők minden alapanyagát Elefántcsontpartról, Burkina Fasóból és Ghánából szerzik be, a cipőket pedig Marokkóban állítják össze. A COVID-19 miatt azonban hirtelen megakadt a gyártási folyamat, a PANAFRICA cipők nem tudtak időben elkészülni.

További probléma volt, hogy a divatiparban az utazási, szállítási korlátozások miatt minden lelassult. A tervező asztaltól a termékeknek a marokkói műhelyben történő legyártásáig, minden sokkal lassabban valósult meg, mint korábban. Vulfran ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a divatban még megtalálható egy, a személyes jelenlétre épülő kreativitás. „A színek és az az (alap)anyagok kiválasztása mind olyan döntések, amelyeket nehezen lehet egy WhatsApp-on küldött kép alapján meghozni.”, mondta. Bár a PANAFRICA próbált mindent a távolból menedzselni, de még így is nehézkesen haladtak. „Épp a 2021 nyári kollekciónkra készültünk, ekkor kellett kiválasztani a színeket, de ez így nem volt egyszerű… amíg nem voltunk ott személyesen, nem tudtuk megtalálni a megfelelő színeket. Ez pedig akadályozott minket a jövő évi cipőink megtervezésében”, nyilatkozta Vulfran.

Hasonló nehézségekről számolt be Mariette Capel. Ő azt az Afrika Tiss-t vezeti Burkina Fasóban, amely – többek között – a PANAFRICA cipők vászonanyagát is előállítja, de a világ más országaiban működő tervezőkkel is együttműködnek. A COVID-19 azonban rámutatott az általuk folytatott üzleti modell gyengeségeire. „Ha nincs több repülőgép, ha nem tudjuk a termékeinket postán elküldeni, a helyi és a regionális piacok felé kell fordulnunk”, mondta Mariette, majd hozzátette, hogy egy új üzleti megoldáson gondolkodnak, amelyben a helyi és a nemzetközi értékesítés aránya kiegyensúlyozottabb.

Mind a PANAFRICA, mind a vele együttműködő vállalkozások számára kiemelten fontos az áruk szabad áramlása, hiszen termékeik sikere múlik rajta. Sokkal fontosabb azonban a piacok és az egyes gazdaságok újraindítása, mivel így őrizhetők meg azok a munkahelyek, amelyeket az együttműködés révén Afrika szerte létrehoztak.

Forrás: https://www.rfi.fr